Przejdź do treści
Przedszkole Nr 1
2
3
4
5
6
7
8
9
Przejdź do stopki

Dawno, dawno temu

Dawno, dawno temu

Treść

W mijającym tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy temu, jak wyglądało życie na Ziemi przed tysiącami lat. Na podstawie różnych tekstów i ilustracji rozmawialiśmy, jakie zwierzęta i rośliny wtedy występowały, czym charakteryzowały się dinozaury, gdzie mieszkali jaskiniowcy i jak wyglądała ich codzienność. Wysłuchaliśmy kolejnego opowiadania o przygodach Tupa, który tym razem przebywał w miejscu zamieniającym się w… prehistoryczny las.  Wyobrażaliśmy sobie, że sami znajdujemy się w takim lesie, i opisywaliśmy przedmioty o różnych fakturach na podstawie dotyku.

Dużo mówiliśmy o dinozaurach. Słowo dinozaur pochodzi z języka greckiego i oznacza „straszną jaszczurkę”.  Osoba studiująca dinozaury znana jest jako paleontolog.”

Przeprowadziliśmy zabawę badawczą, podczas której badaliśmy właściwości soli i węgla. Rozmawialiśmy o pracy w kopalni i wydobywaniu węgla. Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze sól, którą wykorzystaliśmy w zabawie ze szkieletem dinozaura. Wiemy też, do czego sól jest potrzeba w codziennym życiu. Omówiliśmy pracę archeologa i sami bawiliśmy się w archeologów, wzbogacając doznania sensoryczne podczas odnajdywania szkieletów dinozaura w sypkim materiale.

Tych i innych ciekawostek mogły dowiedzieć się dzieci. Wiedza niektórych przedszkolaków o dinozaurach zaskoczyła wychowawczynie. Dowodzi to, iż ta tematyka fascynuje nie tylko dorosłych.

73229